חופש אקדמי באוניברסיטאות, וזילותה של האמת

לא מעט נכתב כבר על הדו"ח האחרון* של אם תרצו, העוסק במה שהם מכנים "הסתה, הדרה והטייה אנטי-ציונית באוניברסיטאות". ראשית, יש מקום לברך אולי את שובל על הצלחתו התקשורתית. כשהדו"ח רק יצא, הוא היה נדמה אז כאוסף כה ברור של שקרים וחצאי אמיתות, שבחלומותיי הפרועים לא האמנתי שיבוא יום ואצטרך להתייחס אליו ברצינות. אבל הנה הגיע היום. אחרי ששר החינוך גדעון סער הצהיר כי יבדוק לעומק את האמור בדו"ח, ורונן שובל טוען כי הוא למעשה נאבק עבור חופש אקדמי אבקש לייחד מספר מילים לכך גם אני – אחת מאותם סטודנטים שבשמם שובל מרים את נס המרד-לכאורה שלו.

בלי להיכנס לדיון מעמיק בשאלות של פאשיזם, מקארתיזם, השתקה והפחדה באוניברסיטאות, אני מבקשת לעצור לרגע ולדבר על האמת העובדתית והעניינית, שלדיון לגביה קורא שובל במאמרו. רק על עצמי לספר ידעתי, ולכן אעסוק רק בחלק אחד מתוך 66 עמודי הדו"ח עב-הכרס,חלק עליו אני יכולה להעיד, בגוף ראשון, שהוא שקרי.

מדובר ב"פרשת הפקולטה למשפטים והקליניקות המשפטיות באוניברסיטת חיפה". מבלי להלאות, אני מבקשת לנעוץ סיכה בכמה מהעובדות המתוארות בדו"ח. אין זו סקירה ממצה, והשקרים ממשיכים גם מעבר למה שאציג כאן.

כדוגמה ראשונה, מציין הדו"ח את שמה של ד"ר נויה רימלט, העסוקה בימים אלו, על פי האמור בדו"ח, ב"בהטפה פוליטית מבית היוצר של השמאל האנטי-ציוני". מדובר בבדיחה. כמי שמכירה את ד"ר רימלט ממקור ראשון, אני מוכנה לחתום את שמי על כך שזו אחת הטענות הסהרוריות וההזויות שנשמעו כלפיה. חיפוש קצר בגוגל יגרום לכם לגחך יחד איתי. תחום ההתמחות של ד"ר רימלט הוא משפט ופמיניזם. על כך היא כותבת מאמרים, בכך עוסקים הקורסים שהיא מעבירה באוניברסיטה, וספרה החדש העתיד לצאת בקרוב, עוסק גם הוא בתחום זה. היא אינה עוסקת בציונות או באנטי-ציונות ואינה מטיפה בנושאים אלו. לו היו עורכי הדוח מתיימרים לפחות לעמוד מאחורי מה שהם כותבים בו, בתום בדיקה קצרה אני סמוכה ובטוחה שהם היו חוזרים בהם. כל חטאה של ד"ר רימלט היה שאת התואר השני שלה עשתה בסיועה של הקרן החדשה, רחמנא ליצלן. אולם גם אם אקבל את טענת אם תרצו על כך שמדובר בפשע חמור נגד האנושות, הוא עדיין אינו מבסס כל טענה באשר לעיסוקה הנוכחי של ד"ר רימלט.
המרצה השני שעולה על מזבח השקרים של אם תרצו הוא ד"ר אילן סבן, העורך את כתב העת של הפקולטה "משפט וממשל". אם תרצו מציינים כי המאמרים בכתב העת מבטאים דרך קבע אג'נדה שמאלנית רדיקאלית, וכי כדי להתקבל למערכת כתב העת, עליך להציג בריאיון הקבלה נושא 'הקשור לערבים', ולהיות 'בצד הנכון'.

אכן, תמונות קשות. אולם גם כאן, בדיקה קצרה, הייתה ממחישה לעורכי הדו"ח עד כמה הם רחוקים מהאמת. בחינה פוזיטיבית של המאמרים המפורסמים בכתב העת, תעיד על כך שהם מבטאים דעות משני עבריה של ה'מפה הפוליטית' (בין היתר, מאמר שפורסם בגיליון האחרון טוען כי לישראל אין חובה להעניק סיוע כלשהו לאוכלוסיית עזה). גם מבחינה תהליכית, ההשפעה שיש לעורך כתב העת על השאלה אילו מאמרים יופיעו בו היא מועטה, כיוון שבאפשרותו רק לבחור מבין המאמרים המוגשים למערכת ולא להשפיע על תוכנם – ותוכן גיליונות כתב-העת. כל אלו אכן מעידים כי כי אין ולא הייתה צנזורה "שמאלנית קיצונית ואנטי-ציונית."

כך, גם הטיעון לפיו רק מי שמציג עמדה 'נכונה' בריאיון הקבלה מתקבל למערכת הוא הזוי ושקרי. סטודנט שטען בראיון הקבלה שלו שבג"ץ שגה כשקבע שנוהל שכן אינו חוקתי, התקבל למערכת כתב העת, להפתעתו של רונן שובל שבטח כלל לא טרח לבדוק זאת.
אוכל להמשיך, אולם די בכך. אלו רק דוגמאות עליהן יכולתי אני להעיד באופן אישי. הקלות בה יכלו עורכי הדו"ח לבחון ולאמת את הטענות שדחסו לתוכו, מעלה את התהייה האם הם ניסו להוציא מתחת ידם דו"ח אמין ורציני – או שמראש התכוונו לסלף את העובדות לנוחיותם ולקידום אג'נדה פוליטית מסוימת מאוד.

המחויבות הדלה של אם תרצו לחיפוש אחר האמת מעוררת בי בוז וזלזול. היחס הרציני ליומרות הללו – המלוות בדרישתם חברי התנועה להיות מעורבים, יחד עם שרי ממשלה, בהגבלת החופש האקדמי- דרישה שנתפסת כלגיטימית, מעוררים בי היום פחד. כמה קל להכפיש את שמם של מרצים, שם של פקולטה, וכמה מעט ספק מוטל בניסיונות הללו; כמה קל לטעון שאתה נאבק בעד חופש אקדמי, ופסקה אחת מתחת להסביר שאתה בעצם מנסה לתחם את החופש האקדמי כי נראה לך ש"בשמו מותר הכל".

צנזורה עבשה, דמגוגית, אנטי-דמוקרטית ושקרית מתדפקת על דלתות האקדמיה. כדאי שנעצור אותה מבעוד מועד.

* האמור בפוסט מתייחס לעמודים 24-25 של הדו"ח. אם מישהו מוכן להאיר את האמת על עמודים אחרים הוא מוזמן לעשות זאת בחום בבלוג שלנו.

—–

(ליהי יונה)

אודות ראומה

בלוג עם תודעה
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s